Egy videofelvételre alkalmas fényképezőgéppel és némi utómunkával speciális felszerelés nélkül is készíthetünk réskamerás felvételeket. Cikkünkben lépésről lépésre bemutatjuk a munkafolyamatot. Az alábbi írás a Digitális Fotó Magazin 2013. októberi számában jelent meg.
A réskamerás fotózás (slit-scan) nem új dolog, ismereteink szerint először Stanley Kubrick alkalmazta 2011 Űrodüsszeia című filmjében, 1968-ban. Az eljárás lényege, hogy nem egy adott területen (filmkocka, képszenzor), hanem egy vonal mentén rögzítünk valamilyen időben változó látványt. Az időbeli változás azt jelenti, hogy a téma, a rés vagy a kamera, esetleg mind a három elmozdul egymáshoz képest. A vonal mentén látható látvány időbeli lefolyását valamilyen módon folyamatosan rögzítjük. A keletkező képek sajátossága, hogy a hagyományos fotóval szemben nemcsak egy időpillanatot rögzítenek, hanem az időbeli változást is. (Az eljárást például atlétikai versenyeken célfotókamerákban is használják.) Az alkalmazott technikától függően az eredmény a valóság valamilyen torzított formájú, időtengely mentén történő leképzése lesz. A 2013. októberi lapszámunkban közölt, Magyar ídám által készített különleges fotográfiák sok olvasónkat inspirálhatják a réskamerás képkészítés kipróbálására, cikkünkben ehhez nyújtunk segítséget.
| .” href=”galeria.php?cid=89″> |
Képkészítés rögzített réskamerával
Egy réskamerával számtalan módon készíthető kép, mi most egy fix rés előtt elvonuló mozgó motívumok rögzítésével próbálkozunk meg. Magyar ídám olyan kamerákat használt, amelyekben csak egyetlen pixeloszlop található, ezzel készített folyamatosan egyetlen pixel szélességű, de több ezer pixel magasságú képeket, majd a pixeloszlopokat egymás mellé helyezte. így kapta a különleges képeket, amelyeken a vízszintes tengely nemcsak síkbeli, hanem időbeli kiterjedést is érzékeltet. A rés előtt elhaladó motívumok „felszkennelték” magukat a képre, az álló motívumok minden pixeloszlopon egyformán jelentek meg, így az időtengely mentén folytonos vonalaknak látszódtak. Magyar ídám maga építette fényképezőgépeit, síkágyas szkenner és ipari vonalszenzoros kamera felhasználásával, mi viszont most speciális eszközök nélkül készítünk hasonlókat, persze jókora kompromisszumokkal. Első lépésként egy videofelvételre lesz szükségünk, amelynek képkockáit egyedi képekké alakítjuk, végül minden egyes képből kivágunk egy kijelölt pixeloszlopot, amelyeket egy új képen szépen sorjában egymás mellé helyezünk. így gyakorlatilag minden egyes képkockából csak egyetlen pixeloszlopot használtunk. Kész képünk a kiválasztott pixeloszlop mögötti időbeli történéseket fogja rögzíteni.
A téma kiválasztása és a videofelvétel
A fényképezőgépek általában 25 vagy 30 kép/s-os képismétléssel képesek videót rögzíteni, ami nagyon behatárolja mozgásterünket. A 25 kép/s-os képismétlés azt jelenti, hogy egy olyan motívum, amely három másodperc alatt halad át a képkocka egy pontja előtt 3×25, azaz 75 képpont szélességű lesz a kész felvételen, azaz vízszintes kiterjedése minimális lesz. Egy, a fényképezőgépünkhöz közel elhaladó gyalogos vagy autós látványként értékelhetetlen lesz. így célszerű minél lassabban haladó motívumokat keresni, távolabb lévő, lassan sétáló embert, éppen csak guruló kerékpárost, árral szemben haladó folyami hajót. (A gyorsabban haladó témák megfelelően részletes rögzítéséhez több száz kép/s-os képismétlésre lenne szükség. Vannak olyan fényképezőgépek, amelyekkel csökkentett felbontással 60, 120 vagy akár még ennél is nagyobb képismétlés is elérhető, ezekkel hatékonyabban kísérletezhetünk!) Végső képünk magassága meg fog egyezni a videofelvétel függőleges felbontásával. Ha nagyobb magasságú képet szeretnénk, akkor készítsünk bátran függőleges géptartású videót, a képkockákat később tetszőlegesen lehet forgatni. íllítsuk gépünket stabil állványra, ha van, állítsunk be manuális expozícióvezérlést. Indítsuk el a videofelvételt. 25 kép/s-os képrögzítés esetén minden egyes másodperc elteltével 25 pixellel szélesedik slit-scan a képünk, azaz egy perc alatt 1500 pixel széles lesz a fotónk. érdemes nagyjából egy-két perces felvételekkel kezdeni a kísérletezgetést.
facebook
instagram
hírlevél feliratkozás